SEO Nedir ve Şirketler için Önemi

SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonunun ingilizce kullanımıdır. Bu çalışma ile web sitenizin hedef anahtar kelimelerinde arama motorlarında üst sırada yer alabilir ve böylece sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Örnek olarak mobilya satışı yapan bir web siteniz var ise “koltuk takımları, köşe takımları, l koltuklar” gibi kelimelerde üst sıralarda yer aldığınızda kullanıcılar sitenize gelecek ve potansiyel birer müşteri olacaklardır.

Aşağıda “koltuk takımları” araması yapıldığında üst ve sağda reklam sonuçlarını görebilirsiniz. Mavi ile işaretlenmiş kısımda ise SEO ile yer alabileceğiniz sonuçlar bulunuyor. Örnek olarak “Koltuk Takımları” aramasında “Bellona” markası 1. sırada yer almaktadır.

Screen Shot 2015-03-08 at 16.06.00

 

SEO çalışması birçok yöntemle yapılmaktadır. Bunların içerisinde arama motorlarının önermediği illegal çalışmalar da vardır. Bu çalışmaları yaptığınızda siteniz arama motorlarından ceza alabilir ve bir daha arama sonuçlarında yer almayabilirsiniz. Bu yüzden şirketiniz için veya çalıştığınız şirketin web sitesi için yapacağınız SEO çalışmasında dikkatli olmalı ve illegal düzenlemeler yapmamalısınız. Etkili bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız yurtdışı kaynaklarını iyi okumalı, yetkili bir kurumdan eğitim almalı ya da işi bilen firmalardan danışmanlık almalısınız. Böylece hem sıralamanızı arttırır hem de potansiyel müşterilere ulaşmış olursunuz.

SEO’nun şirketiniz için önemi nedir?

Şirketinizin web sitesi internetteki milyonlarca web sitesinden sadece bir tanesidir. Şirketinizin internette bulunmasını sağlamak için belirli pazarlama faaliyetleri yapmanız gerekir. Pazarlama faaliyeti yapmadığızda sitenize insanlar girmeyecek doğal olarak potansiyel bir müşteri kitlesini rakiplerinize kaçırmış olacaksınız. Sitenizden satış yapmak veya trafik çekmek istiyorsanız SEO’ya önem vermeli ve sitenizi bir an önce arama motorlarına uygun bir hale getirmelisiniz.